Aplikacje mobilne

Tworzymy aplikacje biznesowe dla firm oraz środowisk naukowych.

Zmiany gonią zmiany – elektroniczna dokumentacja medyczna

Zmiany gonią zmiany – elektroniczna dokumentacja medyczna

W świecie medycyny, jak w żadnej innej dziedzinie, zachodzące zmiany są widoczne gołym okiem. Mówię tu zarówno o rozwoju farmakologicznych technik leczenia, jak i o dużo prostszych, prozaicznych kwestiach. Jeszcze nie tak dawno temu umówienie się na wizytę potrafiło stanowić dla potencjalnego pacjenta niemałe wyzwanie. Samo dodzwonienie się do przychodni często graniczyło z cudem, a potem bywało jeszcze gorzej. Nie każdy pacjent musi pamiętać imię i nazwisko swojego lekarza, zwłaszcza, jeżeli cieszy się na ogół dobrym zdrowiem. Tymczasem rejestratorce ta informacja z jakiegoś powodu wydaje się kompletnie kluczowa… Na szczęście w wielu nowoczesnych gabinetach te kłopoty przeszły już do przeszłości. Z każdym kolejnym miesiącem przybywa miejsc, które oferują usługę rejestracji online, co jest wielką wygodą dla pacjentów. Samo zapisanie na wizytę jest łatwe, nie wymaga szczególnych umiejętności. Jest to coś, co osoby przyzwyczajone do pracy z narzędziami współczesnej elektroniki mogą zrobić przy okazji wielu innych czynności wykonywanych przed monitorem – zresztą sama korzystam raczej z aplikacji mobilnych. Zmiana wynika z konieczności wprowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, która ma obowiązywać w całej Polsce od 2019 roku. Jak się okazuje, istnieje bardzo wiele programów służących nie tylko do obsługi umawiania wizyt, ale także usprawniają wiele innych prac związanych z administracją w jednostce medycznej.

Ile to może kosztować?

Zadałam sobie to pytanie od razu, zanim jeszcze sięgnęłam do sieci, aby dowiedzieć się czegoś więcej o aplikacjach medycznych. Okazuje się, że wiele programów ma przynajmniej dwie wersje: darmową i płatną. Darmowy program do gabinetu, np. Medfile, oferuje dostęp do wielu przydatnych w praktyce medycznej opcji. Właściwie wszystko, co związane z obsługą pacjentów jest w tym narzędziu dostępne bez ograniczeń. Do tego gabinet otrzymuje kilka niezbędnych narzędzi i dostęp do szerokich baz danych leków i procedur medycznych. Druga wersja, płatna, znana jako Medfile plus, daje przede wszystkim możliwość większej personalizacji oprogramowania. Zastanawiałam się, jak wyglądają kwestie dwóch najbardziej intersujących mnie właściwości z punktu widzenia pacjenta. Chodzi o smsmy przypominające i widżet, poprzez który pacjenci będą mogli uymwaiać się na wizyty. Jak się okazuje szybki i czytelny sposób zapisania się na wizytę jest w standardzie darmowym. Smsy w wersji plus są znacznie tańsze – ta opcja wydaje mi się niezwykle istotna. Dlaczego? Przypominam sobie niekończące się problemy w poczekalni, kiedy pacjent się spóźnił, kto inny wszedł na jego miejsce, a teraz przyszedł i domaga się obsługi jak najszybciej, bo przecież jest już po jego terminie... Dzięki systemowi powiadamiania za pomocą smsa można takie sytuacje ograniczyć, a kalendarz wizyt sam dopasuje kolejność spotkań, informując o tym wszystkich zainteresowanych.

Próba możliwości

Medfile plus oferuje również 14-dniową subskrypcję próbną, w ramach której oferowany jest dostęp do wszystkich dostępnych w wersji płatnej opcji. Z tego, co dostrzegłam w wersji próbnej, ten program do gabinetu okazuje się być jednym z lepiej wyposażonych na rynku. Również dzięki wsparciu technicznemu jest to narzędzie godne polecenia – możliwy jest kontakt z zespołem czuwającym nad Medfile oraz zlecenie im rozszerzenia wersji, której używam o dodatkowe funkcje. Pozostaje kwestia osobistej wygody – mnie to oprogramowanie „kupiło” również intuicyjnym designem – na szczęście zanim zainwestujemy, można spokojnie sprawdzić czy aplikacja będzie nam odpowiadała, albo wręcz na dłużej zatrzymać się na wersji darmowej, aby oswoić się z funkcjonowaniem w nowej wirtualnej przestrzeni.

Tagi

edm program do gabinetu system dla przychodni