Aplikacje mobilne

Tworzymy aplikacje biznesowe dla firm oraz środowisk naukowych.

Zmęczenie oczu, jak je złagodzić?

Oko jest organem mięśniowym, dlatego męczy się, jak wszystkie mięśnie. Coraz więcej osób skarży się na zmęczenie oczu. Objawia się ono pieczeniem, uczuciem piasku pod powiekami, łzawieniem i zaczerwienieniem, a także bólem i zaburzeniami widzenia.  Wzrok pogarszają niedobory witamin i minerałów oraz toksyny i stres, także słabnące z wiekiem krążenie krwi, a ekran komputera nie jest jego przyjacielem. 

Nasze wskazówki sprawią, że Twoje oczy będą pracować w harmonii.

 

Dlaczego oczy są zmęczone?

Nie da się podać jednej przyczyny zmęczonych oczu. A priori, oko nie musi się męczyć, jeśli nie cierpisz na żadne zaburzenia widzenia lub jeśli te zaburzenia są dobrze skorygowane. Jednak w przypadku niedostatecznej konwergencji, zarówno w dali jak i z bliska, oczy nie pracują jednocześnie i widzenie obuoczne jest pracochłonne. Efektem częstego przemęczania oczu są charakterystyczne sińce pod oczami. W skrajnych przypadkach przemęczenia wzroku mogą pojawiać się: zawroty głowy, migreny, mdłości lub drganie mięśni twarzy.

 

Jakie są znaki ostrzegawcze?

Dochodzi do zmęczenia mięśni, zwłaszcza gdy wzrok jest stymulowany przez ekrany telewizora i/lub komputera. A nawet częściej, jeśli jesteś krótkowidzem, ponieważ masz tendencję do zdejmowania okularów do pracy z bliska.

  • Rozmycie punktu widzenia na odległość, które odzwierciedla trudności z akomodacją (przejście z widzenia do dali do widzenia z bliska).
  • Mrowienie, pieczenie, bóle głowy, a nawet atak migreny.

Badanie okulistyczne jest niezbędne, aby wykryć ewentualną jaskrę z podobnymi objawami.

Jak uniknąć zmęczenia oczu?

  • Korygowanie wad wzroku (krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność, starczowzroczność) za pomocą okularów czy soczewek.
  • Pracuj w odpowiedniej odległości od komputera, przynajmniej jedną ręką, unikając światła dziennego na ekranie.
  • Odwróć wzrok od ekranu, dziesięć minut co godzinę, patrząc w dal.
  • Należy nosić okulary dostosowane do indywidualnych potrzeb, przepisane przez lekarza, z soczewkami o niewielkiej korekcji krótkowzroczności, aby ułatwić akomodację na ekranie.
  • Nie zapominaj o mruganiu, aby nie dopuścić do wyschnięcia oczu.

Jak polepszyć stan zmęczonych oczu?

  • Przez rehabilitację okulistyczną, fizjoterapię oka. Sprawia, że pracują one w 3D, w przestrzeni, ułatwiając akomodację i widzenie obuoczne, w którym oba oczy funkcjonują w sposób zrównoważony. Leczenie to, przepisane przez lekarza i przeprowadzone przez ortoptystę.
  • Krople do oczu, które stymulują mięśnie akomodacyjne.
  • Suplementy diety, oparte na oleju z wiesiołka i oleju z łososia, zawierający kwasy omega 6 i 3, zwiększają wydzielanie łez i zmniejsza suchość oczu.
  • Suplementy zawierające kwas hialuronowy, który zapobiega suchości oczu
  • Cztery antyoksydanty (borówka, likopen, luteina, zeaksantyna), chroniące oczy.
  • Sposobem na sińce pod oczami, opuchnięte i zmęczone oczy są okulary żelowe. Plastikowa powłoka okularów jest wypełniona glikolem propylenowym i wodą destylowaną.  
  • Inną grupę stanowią preparaty na e-receptę obkurczające naczynia spojówek i „wybielające” zaczerwienione oko, ale ich działanie jest wyłącznie objawowe i należy je stosować tylko doraźnie.

Siłownia dobrego oka

Te dwa ćwiczenia współpracują z oczami i optymalizują widzenie.

  • Umieść ołówek na wysokości ramion przed oczami. Popraw ołówek i zbliż go do nosa. Powinieneś poczuć, że twoje oczy "ciągną". Rób to od dwóch do trzech minut dziennie przez dwa tygodnie, potem co drugi dzień, a na koniec raz w tygodniu.

Na kartce papieru: narysuj dwie czarne kropki (ø.5 mm), oddalone od siebie o 5 cm. Trzymając kartkę papieru na wyciągnięcie ręki, powoli przesuwaj ją w pobliżu nosa, aż do momentu, gdy dwie czarne plamy pokryją się. Pięć minut co dwa do trzech dni, dwanaście razy, a następnie raz w tygodniu.


p